Evolution – reproduktorové soustavy

Reproduktorové soustavy RDacoustic Evolution backhorn stereo 2.0 Voxativ wooden cone Front horn Oris500
High End reproduktorové soustavy Evolution RDacoustic backhorn stereo 2.0 Voxativ wooden cone Front horn Oris500

High End reproduktorové soustavy Evolution jsou určeny pro velmi věrný stereo poslech. Vyznačují se množstvím detailů, vynikající lokalizací nástrojů a prostorovostí hudby. High End Reproduktorové soustavy Evolution obsahují pouze jeden reproduktorový měnič s velmi vysokou citlivostí a unikátní hornovou ozvučnicí, která je řešena bez konstrukčních kompromisů.

 

Technické parametry

Reproduktorové soustavy RDacoustic Evolution stereo 2.0 zámek Lešná
High End reproduktorové soustavy Evolution RDacoustic stereo 2.0 zámek Lešná
  • Citlivost 98 dB 
  • Absence frekvenčních výhybek zaručuje vynikající prostorovost a lokalizaci nástrojů
  • Propojovací terminály jsou vyvedeny hned vedle reproduktoru z důvodu co nejkratší signálové cesty
  • Ozvučnice je zhotovena pomocí 5D CNC frézy ze speciální Ultra-HDF desky silné 25 mm
  • Exponencialita zvukovodu je dosažena ve všech osách ozvučnice
  • Čelní a zadní stěna je potažena tlumícím materiálem, který tlumí nežádoucí vibrace ozvučnice

Rozměry:

Výška 180 cm
Šířka 45 cm
Hloubka 50 cm
Váha 2 x 75 kg
Cena 9 990 EUR

Patentovaný designEuropean Union Intellectual Property Office

Design reproduktorových soustav Evolution je patentován a chráněn evropským průmyslovým vzorem 003028331-0001.

Příslušenství

Dopředný horn Oris500

RDacoustic reproduktorové soustavy Evolution Dopředný horn ORIS500 pro nasměrování zvuku ještě více k posluchači
Rdacoustic reproduktorové soustavy Evolution Dopředný horn ORIS500

slouží k optimalizaci výsledného akustického projevu v daném poslechovém prostoru. Dopředná hornová ozvučnice Oris500 zesílí zvuk od frekvence 500Hz až o 3dB a ještě více nasměruje  k posluchači.
Dopřednou hornou lze částečně kompenzovat nevhodnou akustiku poslechového prostoru. Zlepšuje zvukový projev u příliš zatlumených místností s minimálním dozvukem. Je vyroben ze sušeného dubového masivu pro jeho tvrdost a ideální akustické vlastnosti.

Fázové stabilizátory

Jako další možnost pro zlepšení kvality zvuku a vyladění směrovosti reproduktoru lze použít fázový stabilizátor. Fázový stabilizátor vyrovnává akustický tlak ve středu reproduktoru, zabraňuje akustickým odrazům mezi stěnami menší výškové membrány a směruje akustický tlak přímo k posluchači.

RDacoustic nabízí pro Reproduktory Fostex fázový stabilizátor různých délek
Reproduktor fázový stabilizátor 40mm
RDacoustic nabízí pro Reproduktory Fostex fázový stabilizátor různých délek
Reproduktor fázový stabilizátor 50mm
RDacoustic nabízí pro Reproduktory Fostex fázový stabilizátor různých délek
Reproduktor fázový stabilizátor 60mm
RDacoustic nabízí pro Reproduktory Fostex fázový stabilizátor různých délek
Reproduktor fázový stabilizátor 70mm
RDacoustic nabízí pro Reproduktory Fostex fázový stabilizátor různých délek
Reproduktor fázový stabilizátor 80mm

 

 

 

 

 

Lze experimentovat s délkou fázového stabilizátoru, které nabízíme v délkách od 40mm do 80mm; jsou zhotoveny ze sušeného dubového masivu pro jeho tvrdost a vynikající odrazivost. Vliv fázového stabilizátoru je slyšitelný v lokalizaci výšek. Všechny nástavce lze bezpečně aplikovat díky magnetické podstavě, která je držena středovým magnetem reproduktoru. Fázové stabilizátory jsou určeny pouze pro reproduktor FE206EN.

 

Mramorový podstavec

RDacoustic reproduktorové soustavy Evolution mramorový podstavec
Mramorový podstavec

mramorový podstavec je volitelné příslušenství nebo dekorativní doplněk k reproduktorovým soustavám Evolution.

Rozměry: 53 cm x 53 cm x 3 cm

Váha: 6 Kg

RDacoustic reproduktorové soustavy Evolution mramorový podstavec
Mramorový podstavec

 

 

Testy

HiFi-Pig magazine link
 
 
   
SterStereoSound CN logoeoSound CN logo link

Videa

Obrázková galerie

  • RDacoustic High End reproduktorové soustavy Evolution Lenka Filipová zámek Lešná
    RDacoustic High End reproduktorové soustavy Evolution Lenka Filipová zámek Lešná

Otázky a odpovědi

Proč nepoužíváme reproduktorové výhybky?

U standardních vícepásmových konstrukcí reproduktorových soustav frekvenční výhybky rozdělují signál do jednotlivých reproduktorů tak, aby výškový reproduktor hrál pouze výšky, středový reproduktor hrál pouze středovou frekvenci a basový reproduktor hrál pouze basovou složku. Ve frekvenční výhybce jsou použity kondenzátory, které díky své kapacitě zpožďují fázi signálu v dělícím kmitočtu až o 90° a cívky, které díky své indukčnosti posunují fázi signálu dopředu až o 90°. Fyzicky jdou v této dělící frekvenci membrány reproduktorů proti sobě a jejich akustický tlak se odečítá. Pro lidský sluch je nejcitlivější dělící frekvence mezi středovým a výškovým reproduktorem. Lidský sluchový aparát podle rozdílu hlasitosti a fázového posunu signálu v levém a pravém uchu lokalizuje prostorovost. Širokopásmové reproduktorové soustavy neobsahují frekvenční výhybky a neposunují fázi signálu.

Jak funguje Hornová ozvučnice?

Základem konstrukce reproduktorových soustav se širokopásmovým reproduktorem je ozvučnice, nebo-li zvukovod. Říká se jí také „hornová“ ozvučnice od anglického slova horn (roh). Je to velmi dávno, kdy si lidé všimli akustických vlastností rozšiřujícího se zvířecího rohu. Edisonův slavný vynález phonographu v roce 1877 a o deset let později první gramofon využíval stejný princip rozšiřující se ozvučnice.

Fyzikální princip Hornové ozvučnice

Hornová ozvučnice slouží k lepší účinnosti spojení mezi membránou reproduktoru a okolním vzduchem. Hornovou ozvučnici si lze také představit jako „akustický transformátor„, který zajišťuje impedanční přizpůsobení mezi velmi hustým materiálem membrány reproduktoru (papír, kov, dřevo) a méně hustým okolním vzduchem. Výsledkem je vyšší účinnost přenosu akustického výkonu z daného reproduktorového měniče. Úhlové pokrytí, nebo-li vyzařovací diagram z hornové ozvučnice je určeno tvarem, délkou zvukovodu a jeho koncového zaoblení, navíc je úhlové pokrytí závislé na vyzařované frekvenci.

High End reproduktorové soustavy Evolution využívají zadně laděnou ozvučnici hornového typu, kde se využívá energie zadní části membrány reproduktoru. Ozvučnice je navržena tak, aby zesilovala basovou složku signálu v oblasti, kde začíná samotný reproduktor ztrácet účinnost. Ozvučnice zároveň tvoří dynamickou brzdu kmitacímu systému membrány reproduktoru.

 

Proč jsou reproduktorové soustavy Evolution tak vysoké?

Spodní mezní kmitočet hornové ozvučnice je dán délkou zvukovodu. Čím je zvukovod delší, tím se jeho účinnost posunuje do nižších kmitočtů. Záleží také na velikosti plochy membrány reproduktoru a délce ozvučnice, aby byly tyto systémy v rovnováze, protože příliš dlouhá ozvučnice (vzhledem k ploše membrány reproduktoru) ztrácí na nízkých frekvencích dynamiku.

Dlouholetým vývojem a řadou testů jsme dospěli k této velikosti a tvaru ozvučnice, která je ideální pro vysoce citlivé 8″ širokopásmové reproduktory, které používáme.

High End reproduktorové soustavy Evolution půdorysně zabírají prostor pouze 45 x 50 cm. Na podlaze nezaberou o moc více místa než klasické sloupové reproduktorové soustavy.