O nás

Co děláme

V exkluzivní produkci vyrábíme high end reprosoustavy a audio komponenty té nejvyšší kvality. Jsme přesvědčeni, že krása a funkčnost, které se snažíme skloubit, spočívají především v jednoduchosti a preciznosti. U našich audio produktů volíme vždy minimalistická řešení za použití vysoce kvalitních součástek.
Neděláme ústupky na úkor kvality provedení.

Jak

Ideální princip konstrukce pro dosažení co největší citlivosti a detailů jsme nalezli ve spojení hornové ozvučnice a pouze jednoho vysoce citlivého reproduktoru bez použití frekvenčních výhybek. Tak vznikla vlajková loď našeho produktového portfolia, reprosoustava Evolution, které předcházelo více než dvacet různých prototypů.
V rozměrově menších modelech reprosoustav Euphoria se snažíme výhody velmi citlivého reproduktoru zachovat.
Dále se soustředíme na dnes často opomíjenou filtraci napájecího napětí a přepěťové ochrany.

Co je to s tím vúdú

Distancujeme se od různým vúdú ve světě audia. Nepodbízíme se neměřitelnými smyšlenými příběhy bez reálného základu. Naše řešení tak již od počátku vývoje zakládáme na známých fyzikálních principech.

Značka RDacoustic nese zkratku našich křestních jmen – Radovan a David. Sami jsme milovníky hudby jakožto umění a naší motivací je přenést toto umění v nejjemnějších možných detailech k posluchači.
O zvuku se nedá říci vše. Přijeďte si naše reprosoustavy poslechnout na vlastní uši do jednoho z poslechových studií, nebo na některou z nadcházejících audio výstav.

Muži, kteří tahají za nitky

Již na základní škole spojoval Radovana a Davida zájem o elektrotechniku. Neznali se pouze ze školy, ale především díky elektrotechnickému kroužku, který oba od sedmi let s nadšením navštěvovali. Nalezli zde řadu odpovědí na dříve nezodpovězené otázky. Oblast elektrotechniky měli možnost objevovat nejen pomocí stavebnic, ale třeba i za použití ručně kreslených a leptaných plošných spojů. Při konstrukci blikajících světelných hadů, FM rádií, zesilovačů a další elektroniky prožívali nefalšovanou dětskou radost. Od té doby sice dospěli, radost z funkčnosti a preciznosti v nich ale přetrvává dodnes. David v průběhu profesního života u elektrotechniky zůstal. Napříč oborem se zabýval různými konstrukcemi s digitálními i analogovými částmi, certifikací EMC a podobně. Radovan se nedlouho po škole založil počítačovou prodejnu a začal se věnovat soukromému podnikání.

Historie

Počátek věků – horn

Již dávné civilizace daleko před Mayskou a Egyptskou kulturou využívaly fyzikální princip hornové ozvučnice. Zpočátku v podobě zvířecího rohu k troubení, přes dechové hudební nástroje, až k vynálezu Edisonova Fonografu, nebo Berlinerova gramofonu.

Po objevení základů elektřiny a magnetismu byl vynalezen reproduktor, který převádí elektrickou energii na mechanické – slyšitelné vlnění. Již první konstrukce reproduktorových ozvučnic využívaly hornového principu využití energie pro zesílení spodních kmitočtů.

V průběhu věku s nástupem tranzistorových technologií se stalo dosažení vyššího výkonu levnějším. Upustilo se od dražších citlivých hornových konstrukcí a nastala éra méně citlivých, avšak menších a levnějších konstrukcí s více reproduktory, tzv. vícepásmových reprosoustav.
Značky jako například Britský Lowther nebo Německá firma AER stále držely portfolio širokopásmových reproduktorů pro náročné hifisty, kteří si potrpěli na podání detailů v hudbě.

Obrázky: Joe Haupt from USA [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons, Joe Haupt from USA [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

21. století – RD

Jako milovníci hudby jsme motivováni touhou zažívat bezprostřední pocity živého koncertu plného věrných detailů u sebe doma.
Pro dosažení tohoto cíle jsme se v roce 2002 rozhodli k sestrojení prvního prototypu reprosoustav založeného na principu hornové ozvučnice.
Pro konstrukci založenou na principu hornu jsme se rozhodli kvůli dosažitelné vysoké citlivosti a absenci frekvenčních výhybek. Výhybky u standardních vícepásmových konstrukcí v dělícím kmitočtu posunují fázi signálu, což je jejich velká nevýhoda.

Zvukový projev předčil naše očekávání a tak jsme se rozhodli s vývojem postoupit. S cílem dosáhnout co nejlepšího zvuku jsme zkonstruovali více než 20 různých prototypů podle různých schémat a opět jsme si ověřili, že fyzika funguje. Respektive spousta řešení nefunguje, protože ani nemůže.

Nějakou dobu jsme oba doma poslouchali konstrukci typu Back-Loaded Horn, která využívá energii zadní strany membrány a elektronkový zesilovač vlastní výroby včetně DA převodníku.

Motivováni okolím jsme se po dlouhé předchozí úvaze pustili do vývoje nákladnějšího modelu bez konstrukčních kompromisů, od kterého jsme si slibovali ještě více nekompromisní zvuk. Základní požadavky jako zvukovod bez ostrých hran, přesně zkosené přední i zadní stěny, zesílené spoje a další konstrukční specifika omezily výrobu na moderní 5D CNC frézování. Po nemalé investici do výroby vznikl prototyp reprosoustav Evolution. Následný pozitivní ohlas našeho okolí a testy odborníků je předurčily jako naši budoucnost.

V roce 2015 jsme založili firmu RDacoustic s.r.o.

V roce 2016 jsme vystavovali na AudioVideoShow Praha, High End Mnichov, AV Trend Budapešť a Audio Video Show ve Varšavě.

Z pozitivních ohlasů na zvukový projev reprosoustav Evolution a jako odpověď na poptávku po menším, kompaktnějším modelu se zrodily reprosoustavy Euphoria. Ty nadále poskytují výhody citlivého širokopásmového reproduktoru, doplněného však také velmi citlivým 15” basovým reproduktorem. Zachování výhody širokopásma spočívá ve velmi nízké dělící frekvenci výhybky, která je mimo slyšitelnou hranici fázového posunu.
V roce 2017 jsme představili reprosoustavy Euphoria na již zmíněných výstavách a navíc na výstavě AES Berlín.

Budoucnost

Je to konec? Ne! Z popudu dalšího zdokonalení audio řetězce a naší znalosti z elektrotechnické praxe vznikl kompaktní síťový filtr s integrovanou přepěťovou ochranou. Tento filtr je navržen přímo pro audio komponenty. Filtruje symetrické i nesymetrické složky síťového rušení a úspěšně potlačuje rušení spínaných zdrojů, tj. napájecích zdrojů většiny moderních spotřebičů. Přestože se jedná o doplněk pro všechny hifi komponenty, v portfoliu našich výrobků dává smysl také proto, že hornové konstrukce jsou obecně citlivější k přijímanému signálu.
Konstantně pracujeme na vývoji dalšího příslušenství tak, aby naše nabídka byla ucelená.

Kde se nacházíme

RDacostic s.r.o. sídlí v Rožnově pod Radhoštěm v podhůří Beskyd. Poprvé je Rožnov pod Radhoštěm zmiňován v roce 1267 v listině svého zakladatele, olomouckého biskupa. Původní obyvatelé byli pastevci a horalové Valaši. Rožnov byl díky své geografické poloze a vlastnímu mikroklimatu v roce 1796 prohlášen za lázeňské město a byly zde vybudovány klimatické lázně. Po roce 1948 byl vývoj Rožnova ovlivněn vládním rozhodnutím s cílem přesunout sem nově budovaný strategický průmysl po druhé světové válce. Nový státní podnik Tesla se zabýval vakuovou technikou, výrobou elektronek, černobílých a později barevných obrazovek, dále výrobou křemíku a polovodičových součástek. Rozvoj Tesly znamenal příliv vzdělaných lidí do mikroregionu. Pro podporu průmyslu zde také vznikla prestižní střední škola zaměřená na elektrotechniku.

Po pádu železné opony v roce 1989 došlo k rozpadu státního podniku Tesla s více než 8 500 zaměstnanci.
Díky vysokému procentu vzdělanosti obyvatel se však průmysl nevytratil. Bývalí zaměstnanci Tesly se v regionu prosadili v nově vzniklých soukromých společnostech. Například firma JJ Electronic vyrábějící vyhlášené elektronky vznikla právě díky Tesle Rožnov. Kromě regionálních firem zde také sídlí významné design centra společností ON semiconductor a NXP.

Dnes je Rožnov pod Radhoštěm turistické, kulturní i průmyslové dvacetitisícové město s téměř nulovou nezaměstnaností. Kromě průmyslu zabývajícího se převážně polovodičovou výrobou se zde nachází například pivní lázně, nebo Valašské muzeum v přírodě založené v roce 1925 – soubor často původních přenesených staveb. Skanzen představuje tradiční architekturu a řemesla regionu a odkazuje na jeho bohatou historii. Okolní hory nabízí vyžití pro turistiku, horské kolo, paragliding a další sportovní aktivity.